SPECIÁL ZATMĚNÍ SLUNCE: živý přenos a vše důležité k události 21.8.

SPECIÁL ZATMĚNÍ SLUNCE: živý přenos a vše důležité k události 21.8.

60 | 21.08.2017

SLEDUJTE PŘÍMÝ PŘENOS ZATMĚNÍ:

Přímý přenos SLOOH TV

Přímý přenos NASA TV


Další možnosti sledování

NASA TV – Eclipse Across America(link is external)

August 21, 2017

12pm – 4pm EDT

  • Live Coverage
  • 12 Locations
  • Airplanes
  • Ground Telescopes
  • 57 High Altitude Balloons

Ways to Watch

 NASA TV

NASA EDGE – Live from Carbondale(link is external)

August 21, 2017

11:45am – 4:15pm EDT

  • Live Coverage
  • Scientist Interviews
  • Social Media Chat
  • Educational Activities
  • Telescope Feeds

Ways to Watch

 nasa edge live streaming button


Co píší o zatmění slunce jinde

Krásný nov a zatmění Slunce!
p
erex: Novoluní je lunární fáze, kdy se Luna potkává v přesné konjunkci se Sluncem ve Lvu. V pondělí, 21.8. nastane přesně  ve 20.31 hod. SELČ se zatměním Slunce (20.26 hod. SELČ). Nastane na 28°52′ znamení Lva. Jako každé novoluní přináší nové možnosti, začátky, impulzy! Staré zvyky, vzorce chování, ideály, jsou přehodnoceny. Jeho vliv je ovšem násoben zatměním Slunce, tzn. namísto čtyř týdnů, můžeme jeho působnost cítit až šest měsíců, tj. do ledna 2018.
Více: http://www.novoucestou.cz/?p=71158


Na zatmění Slunce v USA se těší běžní lidé i vědci. Zkoumá ho i česká expedice
perex: V pondělí nastane úplné zatmění Slunce. V České republice se z tohoto astronomického jevu radovat nebudeme. Přejde však přes USA, kde milionům lidí nabídne unikátní příležitost vidět svět z jiné perspektivy. A také umožní vědcům studovat jevy, které jinak nevidí.
Více: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2214499-na-zatmeni-slunce-v-usa-se-tesi-bezni-lide-i-vedci-zkouma-ho-i-ceska-expedice


Pondělní zatmění slunce přinese Android O, Google omylem prozradil jeho jméno
perex: Příští pondělí 21. srpna nastane úplné zatmění slunce a Google se rozhodl, že tento termín využije k vypuštění očekávaného Androidu O. Vytvořil proto speciální webovou mini stránku, na které budete moci sledovat nejen stream ze zatmění slunce, ale i samotné představení nového zeleného robota.
Více: https://smartmania-cz.cdn.ampproject.org/c/s/smartmania.cz/oficialne-pondelni-zatmeni-slunce-prinese-android/amp/


Na zatmění Slunce míří do USA desítky Čechů. Výlet je stojí víc než dovolená v Karibiku
perex: Praha – Ve Spojených státech se dnes lidé těší na první zatmění Slunce po 99 letech. Jejich nadšení se odráží i ve vyprodanosti hotelů a jejich cenách. Za neobvyklým jevem však necestují pouze Američané, nechtějí si ho nechat ujít ani Češi.
Více: http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/198795-na-zatmeni-slunce-miri-do-usa-desitky-cechu-vylet-je-stoji-vic-nez-dovolena-v-karibiku/


Hotely vyprodané měsíce dopředu. Američané se chystají na úplné zatmění Slunce
perex: Tisíce Američanů o víkendu cestují směrem za sluncem. V pondělí totiž budou mít poprvé po 99 letech možnost pozorovat nad Spojenými státy úplné zatmění Slunce. Spousta lidí si neváhala vzít dovolenou a vyrazit do těch států, kde má být astronomický úkaz vidět nejlépe.
Více: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/hotely-vyprodane-mesice-dopredu-americane-se-chystaji-na-uplne-zatmeni-slunce_1708201744_haf


Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili
perex: Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) –Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak oblasti, kde bude 21. srpna k vidění zatmění úplné. Kovbojské městečko Jackson ve státě Wyoming přípravami žije už víc jak měsíc.
Více: http://technet.idnes.cz/zatmeni-slunce-jackson-wyoming-usa-du8-/tec_vesmir.aspx?c=A170818_144118_tec_vesmir_pka#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=technet&utm_content=main


Další informace: česky: https://news.google.com/news/story/dkBKEk-tOsStOZMFOxwTFKzKJoeCM?ned=cs_cz&hl=cs
                              anglicky: https://news.google.com/news/story/d2PMnjg7T6v4b0MQ8NEA_FVh5VxgM?ned=us&hl=en


V pondělí 21. srpna 2017 dojde k 22. zatmění Slunce ze série saros č. 145. Předchozí, 21. sluneční zatmění této série, bylo pro české pozorovatele velmi významné, odehrálo se 11. srpna 1999 a jeho stín proťal Evropu.

I když se tentokrát zatmění Evropy vůbec netýká, pás totality bude procházet územím Spojených států, stane se i tentokrát pro řadu našich zájemců o astronomii zajímavým. Do USA míří řada našich pozorovatelů. Proto si jistě i tento úkaz zaslouží zmínku v našem seznamu stovky nejzajímavějších letošních pozorování.

Úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017

Úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017

Jak už bylo řečeno, zatmění protne USA a to od severozápadu (Oregon) po jihovýchod (Jižní Karolína). Na své dráze stín projde nad pevninou čtyřmi časovými pásmy, a pokud vezmeme v úvahu místní čas, zdrží se na území USA od 10:17 PDT na západě až po odpoledne 14:48 EDT na východním pobřeží. Přehlednější ovšem bude vzít v úvahu světový čas. A v tomto ohledu bude zatmění pozorovatelné přibližně v intervalu od 17:17 do 18:48 UT (19:17 až 20:48 našeho času). Úkaz jako takový ale začne již o dvě hodiny dříve při východu Slunce ve vodách Tichého oceánu (16:48:36 UT) a skončí opět v oceánu, tentokrát Atlantickém, při západu Slunce ve 20:02:34 UT (autor animace: A. T. Sinclair).

Pás zatmění Slunce 21. srpna 2017 na území USA. Autor: Eclipsophile.com

Pás zatmění Slunce 21. srpna 2017 na území USA.
Autor: Eclipsophile.com

Průběh zatmění, a to jak dráhy totality, tak i oblastí, kam až dosahuje zatmění částečné, je nejlépe patrné z připojeného obrázku. Délka úplné fáze zatmění se bude pohybovat od dvou minut (na západě USA) až po maximální trvání 2 minuty 41,1 sekundy v Kentucky. Maximální velikost zatmění je 1,0306 v jednotkách slunečního průměru. Největší pozornost všech, kdo se na cestu za zatměním chystají, je ovšem upřena na statistickou předpověď počasí v oblastech, kudy bude plný stín Měsíce procházet. V grafické podobě zpracoval předpověď Jay Anderson a nejlépe vychází, jak ukazuje připojený obrázek, pro západní část USA.

Průměrný výskyt oblačnosti nad USA v den zatmění dopoledne (nahoře) a odpoledne (dole). Čím je barva více do modra, tím méně oblačnosti se nad danou lokalitou 21. srpna očekává. Autor: Jay Anderson/Eclipsophile.com

Průměrný výskyt oblačnosti nad USA v den zatmění dopoledne (nahoře) a odpoledne (dole). Čím je barva více do modra, tím méně oblačnosti se nad danou lokalitou 21. srpna očekává.
Autor: Jay Anderson/Eclipsophile.com

Informace v rámci seriálu 100 pozorování ke 100 letům ČAS přebíráme ze zpravodaje Astronomické informace Hvězdárny v Rokycanech, jejichž autorem je Karel Halíř.


Zpracovala redakce Elia tv

Související články

Důležité roky vašeho života

Ať si to uvědomujeme nebo ne, život ubíhá podle určitého schématu. Každý rok, který prožíváme, má svůj zvláštní astrologický kód....

Zavřít
Tato webová stránka používá cookies. Používáním této webové stránky, souhlasíte s použitím cookies.Zjistit víceOK, rozumím