Lilia Khousnoutdinova: 5 rituálů pro moderní ženu

Lilia Khousnoutdinova: 5 rituálů pro moderní ženu

34 | 28.07.2017

Toto nejsou žádné magické recepty a už vůbec ne návod na “správný” způsob, jak by žena “měla” žít. Jsou to jen moje osobní postřehy ohledně toho, co mi pomáhá vytvářet ve svém životě více radosti a extáze. Tipy, o které bych se ráda podělila. Vezměte si z toho jen to, co rezonuje zrovna teď s vámi! Třeba všechno nebo taky nic… 

Vždy, když mám chuť a náladu a aspoň trochu peněz navíc, koupím si květiny. Nejlépe úžasně krásný puget, ale stačí i jedna růže. Ano – sama sobě. Vždy říkám, že bez jídla přežiju docela v pohodě třeba pár dní, ale když nemám doma čerstvou kytici, je to konec… Můj domov, můj život musí být plný vůní a jemné krásy.

Tento bod samozřejmě funguje, pouze pokud milujete živé květy tak jako já, ale některý z těch dalších možná přijmete snadno za své.

1. Když vstávám

Nastavím si budík o 10-15 minut dřív, než skutečně potřebuji, a namísto toho, abych hned vyskočila z postele, dopřeju si krátký rituál, který mě pomalu převede ze snové reality do té skutečné a naladí celý den na dobrou vlnu. Může to být pár pomalých a příjemných cvičení jógy (třeba kočka), postupné protahování různých části těla nebo dechová cvičení (např. “hadí dech“, který mě nabudí). Toto jsou pouze nápady – inspirace. Mohu třeba strávit ranní chvíle “navíc” tím, že pohladím celé své tělo a poděkuji za zdraví, nebo si dopřeju vizualizaci svých tužeb a přání. Další možnosti jsou zpěv, meditace nebo krátká modlitba. Co si zvolíte za formu tohoto ranního extatického cvičení, je na vás – důležité je, že jako první věc po ránu budete mít prostor pro sebe, než abyste hned vyběhla do světa plnit “povinnosti”. Věřím, že tato metoda velice pomáhá nastartovat každý nový den s úplně jiným nábojem. Samozřejmě večerní rituály před spaním jsou též vítané.

2. Když se oblékám

Zapomínám na módní trendy a naslouchám své aktuální náladě – která barva mě zrovna teď přitahuje? Ve kterém tvaru oblečení se budu cítit pohodlně, sebevědomě, uvolněně, tedy “ve své kůži”? Dávám si chvíli na to, abych se nacítila na to, co mě zrovna dnes podpoří úplně nejlépe, a respektuji své pocity a přání.

3. Když jdu po ulici

Kolikrát, když se podívám o pár pater výš, najdu neuvěřitelné fresky, malby, sochy nebo jen překrásné příklady architektonických pokladů. Často, když se nedívám do mobilu, ale na linii horizontu před sebou, všimnu si nejkrásnějšího západu slunce, odrazu měsíce v řece, úsměvu staré ženy, překrásného nápadu na dárek ve vetešnictví, kostela či muzea, kde jsem ještě nebyla. Když jdu po ulici – zásadně nespěchám a rozhodně se nedívám do žádné obrazovky telekomunikačních přístrojů, ale snažím se vědomě angažovat s realitou, která je kolem mě – a vyplácí se to, mnohonásobně! Ať už jsou to magické znaky v úzkých uličkách staré Prahy nebo kouzelné stromy uprostřed pole – svět mi ukazuje o tolik více své krásy, když si ho dovolím všímat!

4. Když mám prázdnou chvíli

V nekonečném koloběhu dnů i nocí plných práce, konverzací, vjemů, povinností a radosti jsou občas chvíle, kdy nemusím nic – 5 minut, 15 minut – než přijde další kolo. Mohu samozřejmě tento prostor ihned něčím zaplnit a nebo si mohu dopřát chvíli zastavení se, ticha. Posadím se na lavičku v parku a zavřu oči, zalezu pod peřinu a nastavím si budík na 10 minut později, lehnu si na trávu přímo tady a najednou – NIC. Prostě nic. Nic nedělám, na nic nemyslím, nic nemusím – jen tak jsem. Ve společnosti, která vše měří na výkon, a v koloběhu moderního života, který je tak pestrý, intenzívní, nabitý, je nesmírně důležité občas se rozmazlit i vyvažujícím opakem – tichem a prázdnem. Protože tak, jak příroda odpočívá pod sněhem v klidu a nehybnosti zimní slunovratové noci, tak i my občas potřebujeme jen NIC proto, abychom mohli znovu najít svou celistvost a rovnováhu.

5. Když jsem ve vaně – jsem Kleopatra

To sice neznamená, že tam musím nutně lít med a mléko (i když samozřejmě pokud je libo – klidně!), ale značí to, že koupání se “beru vážně”. Lze se samozřejmě naložit do vany, “jen” abych se očistila, a někdy je to přesně to, co potřebuji. Ale tato doba občas poskytuje úžasnou příležitost, jak uctít sama sebe jako královnu a potěšit a procítit vlastní tělo. Mohu v koupelně zamknout dveře, třeba zapálit svíčky a přidat do vody čisté esenciální oleje, voňavé byliny nebo sůl… a dovolit si celou svou pozorností ponořit se do teplé vody, než abych myšlenkami byla u ranní spálené kaše nebo zítřejší schůzky v práci. Nemusím ve vaně ležet dlouho… ale i za 5 minut si mohu dopřát skutečně božský prožitek tím, že dám trochu více snahy do toho, abych sama pro sebe vytvořila mystický a smyslný prostor a zároveň chvíli opravdu věnovala pozornost jen sobě a svému vlastnímu tělu.

 zdroj: Cesta extáze
Zdroj: https://www.flowee.cz/woman/970-lilia-khousnoutdinova-5-jednoduchych-extatickych-ritualu-pro-moderni-zenu

Související články

Důležité roky vašeho života

Ať si to uvědomujeme nebo ne, život ubíhá podle určitého schématu. Každý rok, který prožíváme, má svůj zvláštní astrologický kód....

Zavřít
Tato webová stránka používá cookies. Používáním této webové stránky, souhlasíte s použitím cookies.Zjistit víceOK, rozumím